top of page

המהות של זוגיות וטיפול זוגי: נתיב לחוסן במערכות יחסים

עודכן: 11 במרץ

מאת טרי שמואל


במרקם המורכב של מערכות יחסים אנושיות, לקשר בין זוגות יש משמעות מיוחדת עבור אנשים המחפשים אהבה, חברות ותמיכה לטווח ארוך. עם זאת, כמו בכל מרקם מורכב, ישנם מקרים שבהם החוטים של מערכת יחסים נעשים מתוחים, מה שמוביל לקונפליקטים, אי הבנות ומצוקה רגשית. טיפול זוגי משמש אור מנחה בזמנים מאתגרים כאלה, ומציע מרחב בטוח לזוגות לנווט בקשייהם, לשפר את התקשורת שלהם ולמצוא הרמוניה מחודשת. במאמר זה נחקור מה כרוך בטיפול זוגי, מי יכול להפיק ממנו תועלת ונצלול לתוך המושג של טיפול זוגי היברידי.


הבנת זוגיות וטיפול זוגי

זוגיות היא קשר יפה שמחבר בין שני אנשים ברמה עמוקה יותר. זהו מסע מלא באהבה, אמון והבנה. במערכת יחסים בריאה, שני בני הזוג תומכים ומרוממים זה את זה, חוגגים את ההצלחות שלהם ומנחמים אחד את השני בזמנים קשים. תקשורת היא המפתח, שכן היא מאפשרת ביטוי פתוח וכנה של מחשבות ורגשות. כבוד הדדי ופשרה חיוניים כדי לשמור על מערכת יחסים חזקה ומתמשכת. זהו מאמץ מתמיד לצמוח יחד, ליצור זיכרונות יפים ולבנות בסיס של אהבה וחברות.


טיפול זוגי, הוא צורה מיוחדת של פסיכותרפיה שמטרתה לעזור לזוגות לפתור קונפליקטים, לשפר את התקשורת שלהם ולטפח דינמיקה בריאה יותר של מערכת היחסים. הוא מספק סביבה מובנית ותומכת שבה זוגות יכולים לחקור את החששות שלהם, לזהות דפוסי התנהגות ולפעול לפיתוח אסטרטגיות לטיפול בבעיות שלהם. חשוב לדעת ששיתוף פעולה צריך להגיע משני הצדדים על מנת למקסם את יעילות הטיפול.


יד ביד ובשיתוף
יד ביד ובשיתוף

הטיפול הזוגי יכול לגרום לשינוי מהותי בגישה של אחד מול השני ולתת מענה למידור רעשי רקע אל מול "השדים הפנימיים" שחווינו בעבר או חווים היום ולטפל בצורה מהותית בהתנהלות יומיומית מורכבת של שגרה מלאה באמוציות, כעסים ואכזבה אל מול הפרטנר שלנו ולמצוא נקודות אור חזקות יותר גם בעצמנו וגם בצד השני.הוא עובד על אמונה עצמית, פיתוח הביטחון האישי ואת היכולת לקבל ולהכיל דברים שונים שאיננו רגילים אליהם או מאידך לשנות דפוסי התנהגות ספציפיים אשר עלולים ליצור אנטגוניזם, מתח, כעס, עצב וכיוצ"ב.


למי הטיפול מתאים?

טיפול זוגי מתאים למגוון רחב של זוגות, ללא קשר לשלב הזוגיות או האוריינטציה שלהם. זה יכול להועיל לזוגות שיוצאים, מאורסים, נשואים, או אפילו כאלה ששוקלים פרידה או גירושין. המטרה היא לא רק לתת מענה לחששות מיידיים אלא גם לצייד זוגות בכלים הדרושים לנווט אתגרים עתידיים.


ניצוצות בזוגיות

* לאלו שרוצים להחזיר את ההתרגשות והניצוץ לחיי הזוגיות

* למעוניינים להביא שקט ורוגע בחיי הזוגיות

* למי שרוצה לבצע שינויים מהותיים על מנת להתפתח בחיי הזוגיות ולהבין את החסימות.

* למי שיש לו טראומות וקשיים מהעבר שהוא נושא עמו אשר משבשים את המהלך התקין של חיי הזוגיות.

* לאלו שהרחיבו את המשפחה וחילוקי הדעות נהיו הנושא העיקרי בבית

* לאלו שרוצים להביא יותר איזון ושלום בבית.


טיפול זוגי יכול להיות פתרון מעולה לזוג המעוניין לתת יותר דגש על תחושות ורגשות וחוויות אשר עלולים ליצור עצירה וחוסר התקדמות במגוון מישורים בחיים ובפרט בחיים של זוג. לכולנו יש טריגרים, היסוסים וקבעונות שאותם אנחנו סוחבים על "הכתפיים שלנו" אשר עלולים לשבש את מהלך היום התקין עם הפרטנר שלנו וגם באופן אישי. 


טיפול זוגי יעיל וטוב יכול להאיר לכם את הדרך לחיי זוגיות במגוון מישורים כמו זוגיות: בריאה יותר, שלווה, מכילה, מאפשרת, נעימה ופוריה לעתים במהלך סדרת טיפולים זוגיים מומלץ אפילו להגיע כל אחד בנפרד על מנת לטפל באופן אישי בהסתכלות הכוללת של החווית האישית מהצד של כל אחד.אני עובדת בצורה היברידית המשלבת טכניקות טיפול מסורתיות עם התערבויות מבוססות טכנולוגיה. אחד היתרונות העיקריים של גישה זו הוא הגמישות והנגישות שלה. בטיפול היברידי, זוגות יכולים להשתתף במפגשים באופן אישי או מרחוק, בהתאם להעדפותיהם ולנסיבותיהם. 

גמישות זו מאפשרת לזוגות לקבל טיפול באופן המתאים ביותר לצרכיהם, תוך הפחתת חסמים כגון מיקום, תחבורה או קונפליקטים בתזמון. 


יש עוד מגוון רחב של מצבים שטיפול זוגי מקצועי יכול להועיל עמכם.

רוצים לברר? מוזמנים לפנות אליי ואשמח לתת לכם מענה והסבר מקצועי.כתבה זו נכתבה ע"י יעל סגל - פסיכותרפיסטית הוליסטית מוסמכת מכללת רידמן

מעל 10 שנות ניסיון בליווי אנשים במסע לריפוי והגשמה אישית

התמחויות: טיפול פרטני, זוגי ברילוקיישן, מעברים, בדידות, חרדה ודיכאון, משברי חיים, קשיים ומשברים בזוגיות.

גישה טיפולית: משלבת גוף, נפש ורוח ממוקדת פתרון, תומכת ומכילה.

Comments


bottom of page